Земельний податок є обов’язковим, і сплачувати його повинен кожен власник земельної ділянки або паю. Винятком не є навіть той факт, що людина або юридична особа не проживає та не користується землею: якщо власність оформлена, платити все одно доведеться. Більше про земельний податок — https://online.novaposhta.education/blog/podatok-na-zemelnij-paj-osnovni-polozhennya-pilgi-stroki-ta-obsyagi-splati.
Водночас 30 листопада 2021 року був прийнятий Закон №1914-ІХ, який розширив перелік пільгових категорій населення та осіб, що мають право не сплачувати цей податок. Розповідаємо, хто та в яких випадках може не вносити платежі в бюджет за землю.
Пільги для юридичних осіб
Закон звільняє від сплати податку на землю таких юридичних осіб:
- оздоровчо-санітарні заклади ГО осіб з інвалідністю;
- реабілітаційні центри ГО осіб з інвалідністю;
- державні/комунальні дитячі оздоровчі установи та установи відпочинку;
- дитячі санітарно-курортні заклади;
- дошкільні навчальні заклади та школи, які фінансуються з державного/місцевого бюджету;
- заклади культури, освіти, науки, соцзахисту, фізкультури та спорту, а також соцзахисту, які фінансуються з державного/місцевого бюджету;
- підприємства, засновані або у власності ГО осіб з інвалідністю (з дотриманням норм закону);
- неприбуткові дитячі санітарно-курортні заклади;
- неприбуткові державні/комунальні установи підготовки до спортивних олімпіад, заклади вищої спортивної майстерності, центри розвитку фізкультури та спорту осіб з інвалідністю, дитячі/юнацькі спортшколи.
Важливо те, що сплачувати податок таким категоріям осіб не доведеться лише за одну ділянку землі одного виду користування. Якщо ж у власності чи використанні перебуває кілька ділянок, податок на землю з них стягуватиметься.
Пільги для фізичних осіб
Представлений і перелік фізичних осіб, які звільняються від сплати земельного податку. Пропонуємо переглянути список:
- ФОП 1-3 груп, які є платниками єдиного податку;
- особи з інвалідністю 1 та 2 груп;
- пенсіонери віком від 60 років;
- особи, що виховують від 3 дітей віком до 18 років;
- постраждалі від Чорнобильської катастрофи;
- ветерани війни.
Як бачимо, до списку пільгових категорій не ввійшли інваліди 3 групи, оскільки Законом вони визначаються працездатними, що не звільняє їх від сплати податку. Крім того, працівники, які вийшли на пенсію раніше граничного віку через шкідливість та специфіку роботи (військові, шахтарі, рятувальники тощо) також не отримують пільг на сплату земельного податку.
А що ж з воєнним станом? Дійсно, протягом цього особливого періоду від сплати податку на землю звільняються власники ділянок, на яких ведуться або раніше велися бойові дії, а також ділянок, тимчасово окупованих країною-агресором. Сплачувати податок не потрібно й за землі, які визнані забрудненими вибухонебезпечними предметами та/або на яких знаходяться оборонні споруди (сховища, окопи, бункери тощо). Ще один виняток, який діє у воєнний стан — звільнення від сплати податку осіб, які здають землю в оренду платникам ЄП 4 групи.