Сергій Токарєв

Сергій Токарєв про імпакт-інвестування та можливості для українських інвесторів

Сергій Токарєв розповів, як можна поєднати заробіток і суспільну користь

Якщо раніше інвестиції асоціювалися виключно з метриками, показниками та дохідністю, то сьогодні все більше інвесторів звертають увагу на суспільно-важливі цілі та корпоративну етику компанії. ІТ-бізнесмен, співзасновник та партнер інвестиційної групи Roosh Сергій Токарєв розповів про імпакт-інвестування та перспективи для українських інвесторів.

Чому імпакт-інвестування важливе

Стратегія соціально-перетворюючих інвестицій полягає в тому, аби інвестор отримував не лише прибуток, а й досягав певних екологічних або соціальних результатів. Ще 10 років тому цей формат капіталовкладень оцінювався лише у кілька мільярдів доларів, а сам напрямок вважався чимось нішевим. Але вже у 2019 році річний темп зростання досяг 21%, завдяки чому у 2024 році GIIN (Глобальна мережа імпакт-інвестування) оцінила обсяг світового ринку соціально-перетворюючих інвестицій в 1,571 трильйона доларів.

«Інвестори побачили, що вкладати гроші у подібні проєкти можна без ризику для прибутків. На додаток, імпакт-інвестування в довгостроковій перспективі вважаються більш сталими. Тому компанії різних масштабів часто впроваджують соціальні та екологічні активності у власні маркетингові стратегії», – зазначає Сергій Токарєв.

Перспективи інвестування в Україні

Повномасштабна війна в Україні призвела до збільшення кількості проєктів із соціальною складовою. Майже всі бренди так чи інакше допомагають військовим або людям, які постраждали від російської агресії. Але цей формат здебільшого відноситься до корпоративної соціальної відповідальності або ж благодійності. Головна різниця з імпакт-інвестуванням полягає у тому, що бренд не планує повертати витрати.

Соціально-перетворюючі вклади є активним інвестуванням. Тобто такий формат обирають для того, щоб повернути власні кошти, а у перспективі – отримати прибуток.

«Для українських інвесторів цей вид капіталовкладень відносно новий. На 2020 рік налічувалося приблизно 1000 таких компаній», – зазначає Сергій Токарєв.

Особливості такого формату інвестування

Під час пошуків імпакт-капіталу, потрібно враховувати певні специфіки цього ринку. Інвесторам потрібно звернути увагу на наступні особливості:

  • Визначення цілей. Це може бути освіта, клімат, медицина, допомога ветеранам, відбудова будинків тощо. Цілі компанії повинні бути конкретними та вимірюваними.
  • Комплексне оцінювання проєкту. Імпакт-проєкти повинні мати чіткі метрики для оцінювання та бізнес-план.
  • Планування. Інвестору варто готуватися до довшого аналізу, додаткових ризиків і повернення вкладів. Якщо потрібно, їх можна зменшити через залучення до інвестування міжнародних організацій або ж впровадження стратегії blended finance – поєднання власних інвестицій з державною підтримкою.
  • Прозора звітність. Потрібно подбати про сталий моніторинг, який стосуватиметься не лише капіталу, а й соціального впливу.

Компанії, котрі шукають імпакт-проєкти, також повинні враховувати певні специфіки:

  • Чітке розуміння соціальної місії та моделі заробітку.
  • Забезпечення якісного менеджменту та прозорої фінансової звітності.
  • Налагодження шляхів відстеження та демонстрації головних показників соціального ефекту.
  • Пошук грантів і підтримки на ранніх етапах.
  • Використання нетворкінгу – відвідування тематичних заходів для знайомства з потенційними інвесторами.

Сергій Токарєв наголошує, що сьогодні в Україні кількість соціально-важливих проєктів досить велика, і на той же рівень популярності потрібно вивести імпакт-інвестування.

Залишити відповідь