Кто есть кто в веб разработке

Хто є хто у веб-розробці. Стаття для тих, хто хоче почати робити сайти, але не знає, як

Хто є хто у веб-розробці. Стаття для тих, хто хоче розпочати сайти, але не знає як

Давайте в Google введемо фразу “що потрібно, щоб стати розробником сайтів”. Якщо ви читаєте цю статтю, швидше за все ви вже намагалися шукати щось схоже. Давайте з отриманих результатів пошуку почитаємо пару-трійку статей типу “Як стати професійним веб-розробником з нуля…”. Почитали? Бажання ставати розробником не пропало?

  1. Більшість порадників вважає, що вам спершу потрібно:
  2. Мови розмітки:  HTML, CSS.
  3. Мови програмування: Php, Asp net, Java, Python, Ruby, Node.js.
  4. Бази даних: Oracle, MSSQL, MYSQL, Postgres.
  5. І багато іншого.

Мій двоюрідний брат, коли йому набридло працювати фізично (мебляром), вирішив стати розробником сайтів і пішов на курси Java. Курси він закінчив, отримав свідчення, зневажав і повернувся назад робити меблі. Ще одна моя родичка пішла на курси програмування, благополучно закінчила їх і повернулася шити щось там, що вона до цього шила. Виходить, щоб досягти успіху, моєму братові, крім Java, потрібно було ще вивчити Php, Asp net, Python, Ruby… ну і все інше за списком вище? І вивчивши це все, думаєте, він знайде відразу хорошу роботу за яку йому почнуть платити 2000$, про які мріють усі ? Сумніваюсь. То що робити?

Якщо вам 12-15 років, ви можете почати зі списку вище. Якщо вам за 30, у вас сім’я і діти, думаю ваша дружина не буде в захваті, якщо ви кинете роботу, і почнете вивчати все перераховане вище, в надії стати колись крутим розробником. Але це зовсім не означає, що дорога до розробки сайтів вам закрита.

Якщо ви хочете робити сайти, почніть робити сайти. Якщо потрібно писати програми, почніть писати програми. Якщо ви хочете щось робити в ІТ, щоб заробляти багато, почніть з вивчення місцевого ринку. Але якщо вже ми говоримо про сайти, давайте говорити про сайти.

в разработке сайта участвуют несколько специалистов

В ідеальному світі в розробці сайту беруть участь кілька фахівців:

  • Дизайнер
  • Верстальник
  • Програміст
  • Контент-менеджер
  • Директолог (таргетолог)
  • SEO-фахівець
  • SMM-маркетолог

Але давайте подивимося на ринок послуг. Ми не будемо дивитися за яку ціну розробляють сайти веб-студії та фрілансери, ми подивимося скільки готові платити клієнти. Таку інформацію не вдасться впізнати в Google. Для цього вам потрібно зареєструватися на якійсь біржі фрілансу. Але я вам відповім відразу – найпоширеніші суми, які готові заплатити клієнти (у Білорусі) – 100 рублів чи 100 доларів. Після того, як вони зневажаються, вони готові вже викласти від 150 $ до 250 $. Але не більше. І це переважна більшість. Звичайно, зустрічаються клієнти, які знають реальну вартість сайту, але не часто. І якщо ви початківець і не маєте портфоліо, ви працюватимете і за 50 і за 100 $. Але як цю суму поділити на перелік усіх спеціалістів? Ніяк. Чи не ділиться. Або ви повинні робити по 1 сайту на день, щоб щось заробити або ви повинні робити все самі – Fullstack.

Давайте приберемо директора, SEO-фахівця та маркетолога. Це те, що не потрібне на етапі створення сайту*. Контент-менеджер зазвичай виступає сам замовник. Залишилися дизайнер, верстальник та програміст. Значить вам або доведеться об’єднати всі ці 3 професії в собі одному або ділити 100 $ на трьох. Програміст захоче все.

Але ми поки що не говорили про те, ЯКИЙ сайт потрібен клієнту. Це, насправді, навіть важливіше за вартість сайту. Я вам, звичайно, не скажу у відсотках, але порядок приблизно такий:

  1. Лендінг
  2. Інтернет магазин
  3. Сайт візитівка чи корпоративний сайт

Тепер давайте розбиратися, що вам потрібно знати для того, щоб почати робити такі сайти.

Лендінг – HTML, CSS. При належній посидючості, ви можете почати робити лендінг вже через пару днів. У більшості випадків вам знадобляться ще й скрипти Java і т.д., але повірте, купу вже готових скриптів, на всі випадки життя, з докладними мануалами ви знайдете в інтернеті.

Інтернет магазин. 90% інтернет-магазинів створюються на CMS. І для 99% магазинів на CMS вам взагалі не потрібно знати програмування. Але є й підводне каміння. Наприклад, 1C-Bitrix та OpenCart, одні з найпопулярніших CMS для інтернет магазинів, як і багато інших, зовсім не безкоштовні. Або безкоштовні, але модулі та плагіни для них платні. Вивчіть, що коштує, перш ніж почати щось робити. А ось Drupal безкоштовний і всі модулі для нього безкоштовні. Я практично не зустрічав платних модулів.

Сайт візитка або корпоративний сайт – зробити простіше ніж магазин, теж роблять на CMS, і теж програмування вам навряд чи знадобиться.

У нас вимальовується спеціальність – веб-майстер. Фахівець, який може налаштувати та запустити CMS, намалювати дизайн та зверстати його. Якщо у вас вийде робити дизайн, чудово, якщо ні – віддайте цю роботу спеціалісту. Решті можна навчитися.

Передчуваю як фахівці в веб-розробці зараз будуть поливати мене поганими словами, але повірте, я нічого не маю проти програмістів і вивчення мов програмування. Я тільки за. Але я вважаю, що в наш час, щоб почати робити сайти, зовсім не потрібно роками вивчати мови програмування, а потім починати шукати роботу.

Багато років тому, на фірмі де я працював дизайнером і трохи сисадміном, мене викликав шеф і сказав, що нам потрібен сайт, і що я маю його зробити. Якщо в мене вийде, він мене не скривдить і добре заплатить, якщо ні, принаймні, не звільнить. У мене так-сяк вийшло і мені сподобалося. За всі роки практики у мене бували й такі випадки, коли доводилося віддати усі зароблені гроші програмісту через те, що я не розрахував свої сили. Але для мене завжди важливіше заробітку було, щоб замовник не вважав, що я не заслуговую на довіру. Якісна робота має завжди стояти першому місці. Моє завдання, як веб-майстри, зробити клієнту гарний, гарний та якісний сайт. Як я це зроблю і когось для цього найму, його зазвичай не хвилює. Головне не зупинятися на досягнутому, і якщо ви запустили 2 сайти на якийсь CMS, не варто вважати себе фахівцем, завжди шукайте як вашу роботу можна зробити краще. Якщо ви вважаєте, що вам потрібно вивчати мови програмування, навчайте. Але тепер ви точно знатимете якісь мови і для чого вчити.

Так що, якщо ви хочете почати робити сайти, беріть та робіть сайти!

* Насправді більшість клієнтів не знають і не хочуть знати, що розробка сайту має починатися з вивчення ринку та конкурентів маркетологом та SEO-фахівцем. І що вони повинні сказати дизайнеру, що і де потрібно розмістити. Насправді більшість клієнтів замовляють саме розробку (та парсинг товарів для магазину). І за це вони не хочуть платити багато

Залишити відповідь